Neumím si představit, že by podnikatelé, kteří teď mají existenční problémy, nyní sháněli pokladnu nebo vyřizovali autentizační údaje, uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády Alena Schillerová.

3. a 4. vlna EET se měla dotknout zejména drobných živnostníků a řemeslníků, kadeřnic, lékařů, advokátů, soukromých lektorů, fotografů, řidičů autoškol a dalších profesí. Stávající dvě vlny, které běží od prosince 2016 a března 2017 jsou platné pro podnikatele ve stravovacích či ubytovacích službách a v maloobchodě. Ti se nyní mohou rozhodnout, zda evidenci tržeb dočasně pozastaví nebo zda budou pokračovat s již nastavenými pokladnami. EET je nyní pro ně dobrovolné a některá pokladní zařízení umožňují vypnutí této funkce.

Budoucnost EET je nejistá také proto, že v roce 2021 budou volby do poslanecké sněmovny a v případě, že vyhrají strany, které EET zrovna nefandí, může dojít k jejímu úplnému zrušení.

Odklad EET zatím není platný, protože novelu zákona musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Poslanci budou o novele rozhodovat příští týden ve zkráceném řízení. O výsledku vás budeme samozřejmě informovat.